Home / Emekli Haberleri / Emekliye Zam Kapıda

 

asdas

Temmuz ayında açıklanacak olan enflasyon rakamı ile birlikte emeklilerin zammı belli olacak. Haziran için beklenti yüksek. Artışın yüzde 5’i geçmesi kesinleşti

 Milyonlarca işçi ve Bağ-Kur emeklisinin gözü Haziran enflasyonuna çevrilmiş durumda. Temmuz ayında emeklilerin maaşına 6 aylık enflasyon oranında zam yatırılacak. Yatırılacak farkın oranı da Haziran enflasyonu ile birlikte ortaya çıkacak. Ocak ayından Temmuz ayına kadar geçecek olan 6 ay boyunca ortaya çıkan enflasyon emeklilerin alacağı farkı da belirleyecek.

Ne kadar artış söz konusu ?

BEKLENTİ YÜKSEK
Bugüne kadar açıklanan enflasyon oranlarına bakıldığında şu anda yüzde 5‘e yakın bir artış söz konusu olacak. Gerek Merkez Bankası yetkilileri gerekse Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haziran enflasyonunun bu yılın en yüksek oranı olacağını söyledi. Fakat Haziran’da çıkacak yüksek enflasyon oranı 6 aylık toplam oranı da yukarı doğru çekecek. Uzmanlar bu durumda emeklilerin alacağı farkın yüzde 5’in üzerinde olacağını belirtiyor. Böylece emekliler Ocak’taki yüzde 3.27’lik artışın ardından Temmuz’da da yüzde 5’in üzerinde bir zam almış olacak. Memur ve memur emeklileri ise toplu sözleşme gereğince enflasyon zammı almayacak.

 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

 
 
 
shares