Home / SGK / Engelli Raporu Sorgulama 2019

 

Yasalar sayesinde doğuştan veya sonradan bir kaza sonucu engelli durumunda olan vatandaşlarımız için birtakım kolaylıklar sağlanmıştır. Bedensel ya da zihinsel engelli olan vatandaşlarımızın da engelli ayrıcalıklarından yararlanabilmesi için devlet tarafından istenen engelli raporunun olması gereklidir. Önemli bir hatırlatma! Bir kişinin engelli raporu alabilmesi için %40 ve üzeri derecede engelli olduğunun hekimler tarafından belirlenmesi gereklidir. Engelli raporu sağlık kuruluşları tarafından da verilmektedir.

Engelli Raporu Almak İçin Nereye Başvurulur?

Engelli raporu almak istediğinizi içeren bir dilekçe aracılığı ile aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte başvurunuzu yaparak engelli raporuna sahip olabilirsiniz. Engelli raporunuzu internet üzerinden de sorgulayabilirsiniz. Aşağıda nasıl yapacağınıza dair detaylara ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporu Sorgulama 2019

Engelli raporu almak için başvuru yapacağınız sağlık kuruluşları; Üniversite ya da Devlet hastaneleridir. Bu raporu alabilmek için gerekli belgeler; Engelli olan vatandaşın kimlik fotokopisi, 5 adet vesikalık güncel fotoğrafı ve engelli raporu almak istediğine dair bir dilekçe istenilmektedir. Bu istenen belgeleri yerine getirdiğinizde engelli raporu almak için başvuru yapabilirsiniz. Engelli raporu veren hastaneler yukarıda da bahsettiğimiz gibi üniversite ya da devlet hastaneleridir. Engelli raporunda bir başhekim/doktor imzası bulunması zorunludur.

2019’da Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK’nın web sitesi üzerinden engelli raporu sorgulama işleminizi istenen bilgileri girdikten sonra gerçekleştirebileceksiniz. Vatandaşlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun websitesi yoğun olarak ziyaret edilmekte olduğundan dolayı SGK’da birçok sorgulama işlemini sitesine yüklemiş durumdadır. Daha kolay hizmet sağlamak ve hızlı işlem yapmanızı öngörmek için engelli raporu sorgulama uygulamasını da sunmuştur. Aşağıda bulunan butona tıkladığınızda engelli raporu sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfaya ait ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir. Detaylı anlatım için yazının devamını takip edebilirsiniz.

T.C. No ile Bedensel Engelli Raporu Sorgulama

Her belgede olduğu gibi ilk olarak istenen bilgi her zaman Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıdır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere T.C. Kimlik Numarası girerek devamındaki İl, Doğum Yılı, Cilt Numarası ve güvenlik kodunu girdikten sonra “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklayarak engelli/özürlü raporuna ulaşabileceksiniz.

SGK Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıda bulunan bağlantı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesine ulaşmanız gerekmektedir. Bu bağlantıya eriştiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Burada sizden istenen gerekli bilgiler yukarıda da belirttiğimiz gibi kimlik bilgilerinizdir. Kendinizin ya da bir başkasının engelli raporuna ulaşmak için kişiye ait bilgileri girerek sorgulama butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır

Engelli Raporu Sorgulamak İçin Tıklayınız!

* SGK Resmi sitesinin engelli raporu sorgulama sayfasında yaşanan aksaklık nedeniyle şimdilik erişim sağlanamamaktadır.

Görüldüğü gibi oldukça basit olan engelli raporu öğrenme işlemini dakikalar içerisinde anında öğrenebiliyorsunuz.

Bir önceki sorgulama yazımız olan SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama başlıklı makalemizde İşe Giriş Tarihi Nasıl Öğrenilir, 4a Hizmet Bilgisi hakkında bilgiler verilmektedir.

 
 

8 Comments

 1. ben yaklaşık 1 yıl önce bir kaza geçirdim. Sağ elimde parmaklarımı tam oynatamadığım için işinden çıkarıldım. Bu engelimden dolayı engelli raporu alabilir miyim? Bu rapor için bir ücret var mı, varsa ne kadardır?

   
  • Merhaba Osman bey öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bir kişinin engelli raporu alabilmesi için %40 ve üzeri derecede engelli olduğunun hekimler tarafından belirlenmesi gereklidir. Parmağınızdan dolayı %40 engel alacağınızı düşünmüyorum.

    
  • mehmet says:

   benim eşimin gözleri iyi görmüyor iş göremiyordu bizede baz akrabalr maaş çıkartılarbileceğimizi söylediler bizde ilgili alanlara başvuru yaptık doktorlar falan gözden geçirdiler eşimin gözlerini.Sonrada maaşın çıkması için kaymakamlıktan onay bekledik 1-2 ay sonra gittiğimizde bizim elimize engelli sağlık raporu verdiler.ama maaş yerine evimize gelen su faturasından bize az para kesileceğini,metrobuüs gibi toplu taşıma araçlarına eşimin ücretsiz binebilieceği gibi şeylerden yararlanabiliyormuş ama maaşdan bahsetmediler.bu arada sağlık raporuna göre benim eşimin %58 engelli oranı var ama nedense maaş çıkmadı kaydına.Neden bi söylermisiniz?

    
   • Merhaba mehmet bey öncelikle allah sizin ve eşinizin yardımcısı olsun.

    Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar, isteğe bağlı prim ödeyenler, tarım sigortalısı ile birlikte Kuruma prim ödeyenler engelli aylığı alamamaktadır. 2022 Sayılı Kanuna göre engellinin maaş almaya hak kazanabilmesi için, muhtaç, kimsesiz ve güçsüz olması gerekmektedir.Eşinizin durumunun bu tanıma uymadığına karar verilmişse muhtamelen o yüzden maaş bağlanamamıştır.

     
 2. Benim teyzemin engelli raporu kayboldu bu sürelimi süresizmi olduğunu öğrenmek için raporu görmemiz gerekiyor ama verdiğiniz siteye giremiyorum nasıl öğrenicem ben bunu

   
  • İbrahim bey Sosyal Güvenlik Kurumunun ESGM sorgulama sayfası şu sıralar açılmıyor sebebini bizde anlayamadık fakat engelli raporu sorgulamak için farlı bir alternatifte yok. İlerleyen günlerde tekrardan denemenizi rica ederiz.

    
 3. Merhaba benim sağ gözüm 18 yaşında birden bire görmemeye başladı sadece ufak hareket algılıyor sol gözümde astigmat ve yakını görememe gibi doğuştan bir rahatsizlık var numarası 3.5 civarında. Engelli raporu için başvuruda bulundum ama merak içindeyim aydınlatabilir Misiniz?

   
  • Merhaba, bir gözünüzden mevcut olan veya sonradan oluşan görme kayıbına %32 oranında rapor veriliyor. Diğer gözünüzde de görme kaybı olduğu rapora eklenirse %40 üzerine çıkma durumu oluşabilir. Bu da özürlü bireylerin yararlandığı haklardan sizin de faydalanmanızı sağlayacaktır.

    

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

 
 
 
shares