Home / Genel / GBT Sorgulama

 

e devlet gbt sorgulama

GBT Nedir?

GBT aynı zamanda adli sicil kaydına denilir. GBT İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ‘Genel Bilgi Toplama’dır. GBT, Emniyet Teşkilatı, Jandarma, Gümrük Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik tarafından ortak kullanılmaktadır.

Ülkedeki vatandaşların kayıtlarının tutulduğu GBT sistemi tamamen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası tarafından işlemektedir. Herhangi bir devlet kurumunda çalışan herhangi bir memur kesinlikle mahkeme kararı olmadan GBT(adli sicil kaydı) sistemine bilgi ekleyip çıkartamaz.

GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

GBT sorgulama işlemi devlet ile bağlantılı olduğundan dolayı her devlet işlemlerinde olduğu gibi e devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabilmeniz için tabiki bir e devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E devlet şifresini de aldıktan sonra adli sicil sorgulama işlemini yapabilmeniz için aşağı örnek resimde gördüğünüz alandaki Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız.

adli sicil sorgulama

Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki örnek resimdeki gibi gelecek alandaki T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi alanını doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap diyerek adli sicil sorgulama işleminize ulaşabilirsiniz.

gbt sorgulama

GBT sorgulama işlemi yapmak için tıklayınız.

 

 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

 
 
 
shares